Rohm Semiconductor MCR006YRTF1005
MCR006YRTF1005 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YRTF1005
Brief Description
RES SMD 10M OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YRTF1005.pdf
Availability of MCR006YRTF1005
QUANTITY
MCR006YRTF1005 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YRTF1005
Internal Part NumberEIS-MCR006YRTF1005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YRTF1005
Related LinksMCR006Y, MCR006YRTF1005 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YRTF1005 Details Description
Related parts for MCR006YRTF1005
RES SMD 2.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 5.5UH 1.4A 96 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
MTRJ JACK KIT 62.5/125 YELLOW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
XBEE PRO2.4 RANGE EXTENDER EU datasheet.pdf
IC RE-TIMER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf