Vishay/Dale TNPU060316K2AZEN00
TNPU060316K2AZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU060316K2AZEN00
Brief Description
RES SMD 16.2K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPU060316K2AZEN00.pdf
Availability of TNPU060316K2AZEN00
QUANTITY
TNPU060316K2AZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU060316K2AZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU060316K2AZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU060316K2AZEN00
Related LinksTNPU06031, TNPU060316K2AZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU060316K2AZEN00 Details Description
Related parts for TNPU060316K2AZEN00
CAP CER 680PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 3POS 15MM R/A PCB datasheet.pdf