Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J14HE3/61
SMA5J14HE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J14HE3/61
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMA
Datasheet Download
SMA5J14HE3/61.pdf
Availability of SMA5J14HE3/61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMA5J14HE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J14HE3/61
Internal Part NumberEIS-SMA5J14HE3/61
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J14HE3/61
Related LinksSMA5J1, SMA5J14HE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J14HE3/61 Details Description
Related parts for SMA5J14HE3/61
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.09K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 35W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
IC OPAMP I/O FULL SWING 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf