TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-14-12PN-6233
AFD50-14-12PN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-14-12PN-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
AFD50-14-12PN-6233.pdf
Availability of AFD50-14-12PN-6233
QUANTITY
AFD50-14-12PN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-14-12PN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD50-14-12PN-6233
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-14-12PN-6233
Related LinksAFD50-14-, AFD50-14-12PN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-14-12PN-6233 Details Description
Related parts for AFD50-14-12PN-6233
LAMP FILAMENT 24-30V BA 9SBASE datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 40SGL 3.18MM datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68K OHM 1206 datasheet.pdf