TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-14-12PN
AFD50-14-12PN picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-14-12PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD50-14-12PN.pdf
Availability of AFD50-14-12PN
QUANTITY
AFD50-14-12PN Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-14-12PN
Internal Part NumberEIS-AFD50-14-12PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-14-12PN
Related LinksAFD50-, AFD50-14-12PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-14-12PN Details Description
Related parts for AFD50-14-12PN
IC AMP AUDIO PWR 3W STER 28TSSOP datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 6-32 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CABLE USB A MALE - B MALE 3M datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1% BP 1111 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
TV 15C MIXED(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
FREEZE SPRAY 10OZ datasheet.pdf
CAP 330 UF 20% 35 V datasheet.pdf