TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-14-12PX-6140
AFD50-14-12PX-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-14-12PX-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
AFD50-14-12PX-6140.pdf
Availability of AFD50-14-12PX-6140
QUANTITY
AFD50-14-12PX-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-14-12PX-6140
Internal Part NumberEIS-AFD50-14-12PX-6140
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-14-12PX-6140
Related LinksAFD50-14-, AFD50-14-12PX-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-14-12PX-6140 Details Description
Related parts for AFD50-14-12PX-6140
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf