TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-14-15PN-6140
AFD50-14-15PN-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-14-15PN-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN
Datasheet Download
AFD50-14-15PN-6140.pdf
Availability of AFD50-14-15PN-6140
QUANTITY
AFD50-14-15PN-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-14-15PN-6140
Internal Part NumberEIS-AFD50-14-15PN-6140
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-14-15PN-6140
Related LinksAFD50-14-, AFD50-14-15PN-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-14-15PN-6140 Details Description
Related parts for AFD50-14-15PN-6140
CONN RECEPT PIN .032-.046".219" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
IGBT MOD 7PAC 1200V 150A NX SER datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 150PS GOLD datasheet.pdf
RING CORE CHOKE 2X1.0MH 0.5A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
FAN - 603-1550/WM2312TR/WM2001 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf