TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-14-15PY-6117
AFD50-14-15PY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-14-15PY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD50-14-15PY-6117.pdf
Availability of AFD50-14-15PY-6117
QUANTITY
AFD50-14-15PY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-14-15PY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD50-14-15PY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C