TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-14-18PX-6139
AFD50-14-18PX-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-14-18PX-6139
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
AFD50-14-18PX-6139.pdf
Availability of AFD50-14-18PX-6139
QUANTITY
AFD50-14-18PX-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-14-18PX-6139
Internal Part NumberEIS-AFD50-14-18PX-6139
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-14-18PX-6139
Related LinksAFD50-14-, AFD50-14-18PX-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-14-18PX-6139 Details Description
Related parts for AFD50-14-18PX-6139
CONN HDR BRKWAY 7/8POS DUAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 10BIT FET BUS SW 24-QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G551 / 2 K / H 3% datasheet.pdf
HNDLMP 26W120V50/60HZ 50'16-3CD datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.01% 0.3W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 140MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf