TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-16-26SZ-6139
AFD50-16-26SZ-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-16-26SZ-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
AFD50-16-26SZ-6139.pdf
Availability of AFD50-16-26SZ-6139
QUANTITY
AFD50-16-26SZ-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-16-26SZ-6139
Internal Part NumberEIS-AFD50-16-26SZ-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-16-26SZ-6139
Related LinksAFD50-16-, AFD50-16-26SZ-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-16-26SZ-6139 Details Description
Related parts for AFD50-16-26SZ-6139
CONN HEADER 11POS 1.25MM SMD AU datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SUPP VOLT 8MINIDIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 115A DC datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
LED 3MM 1POS GREEN DIFF RA SMD datasheet.pdf