Microchip Technology DSC1121BM5-016.0000T
DSC1121BM5-016.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1121BM5-016.0000T
Brief Description
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1121BM5-016.0000T.pdf
Availability of DSC1121BM5-016.0000T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DSC1121BM5-016.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1121BM5-016.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1121BM5-016.0000T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
High-Speed PECL and LVPECL Termination
PCN Obsolescence/ EOLDSC1101/DSC1121xM5 Devices 03/Aug/2015
Standard Package1,000
SeriesDSC1121
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)35mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)22mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1121BM5-016.0000T
Related LinksDSC1121BM5, DSC1121BM5-016.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1121BM5-016.0000T Details Description
Related parts for DSC1121BM5-016.0000T
RES SMD 39 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 5DDPAK datasheet.pdf