TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-20-39PN-6117
AFD50-20-39PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-20-39PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD50-20-39PN-6117.pdf
Availability of AFD50-20-39PN-6117
QUANTITY
AFD50-20-39PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-20-39PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD50-20-39PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-20-39PN-6117
Related LinksAFD50-20-, AFD50-20-39PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-20-39PN-6117 Details Description
Related parts for AFD50-20-39PN-6117
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CAP CER 5PF 3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
RES 81.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 35POS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HC-KIT-A-B06-SM0001 datasheet.pdf
OSC MEMS 66.4860MHZ CMOS SMD datasheet.pdf