TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-20-39PN-6139
AFD50-20-39PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-20-39PN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN
Datasheet Download
AFD50-20-39PN-6139.pdf
Availability of AFD50-20-39PN-6139
QUANTITY
AFD50-20-39PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-20-39PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD50-20-39PN-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-20-39PN-6139
Related LinksAFD50-20-, AFD50-20-39PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-20-39PN-6139 Details Description
Related parts for AFD50-20-39PN-6139
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 9BIT ECL 32QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 1.10K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 87V 5W SMBG datasheet.pdf