TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-20-39PX-6139
AFD50-20-39PX-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-20-39PX-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN
Datasheet Download
AFD50-20-39PX-6139.pdf
Availability of AFD50-20-39PX-6139
QUANTITY
AFD50-20-39PX-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-20-39PX-6139
Internal Part NumberEIS-AFD50-20-39PX-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-20-39PX-6139
Related LinksAFD50-20-, AFD50-20-39PX-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-20-39PX-6139 Details Description
Related parts for AFD50-20-39PX-6139
TRIMMER 200 OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 52 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf