TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-22-55PN-6117
AFD50-22-55PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-22-55PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD50-22-55PN-6117.pdf
Availability of AFD50-22-55PN-6117
QUANTITY
AFD50-22-55PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-22-55PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD50-22-55PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-22-55PN-6117
Related LinksAFD50-22-, AFD50-22-55PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-22-55PN-6117 Details Description
Related parts for AFD50-22-55PN-6117
CBL RIBN 4COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN CORD SET STRAIGHT 22AWG 5M datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 12NS 28SOJ datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
BASIC SW MOLDED TERMINAL datasheet.pdf
BLZF 3.50/10/180 LR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf