Amphenol Pcd M85049/52-1-14N
M85049/52-1-14N picture photo
Mfg. Part Number
M85049/52-1-14N
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN CABLE CLAMP SZ 14 7/8-20
Datasheet Download
M85049/52-1-14N.pdf
Availability of M85049/52-1-14N
QUANTITY
M85049/52-1-14N Order Process
Ship out your order
Specifications of M85049/52-1-14N
Internal Part NumberEIS-M85049/52-1-14N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesMilitary, SAE AS85049
TypeCable Clamp
Cable Opening0.350" ~ 0.480" (8.89mm ~ 12.19mm)
Diameter - Outside0.980" (24.90mm)
Shell Size - Insert14
Thread Size7/8-20 UNEF
Cable Exit180°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
ShieldingUnshielded
ColorSilver
FeaturesClamp Screws
Ingress Protection-
Includes-
Material Flammability Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M85049/52-1-14N
Related LinksM85049/, M85049/52-1-14N Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
M85049/52-1-14N Details Description
Related parts for M85049/52-1-14N
VARISTOR 35V 3KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 6.81KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - HPL30H/AE30M/HPL30H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENS 7M WIRE LEAD PNP T-BEAM 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 221K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 330MA 970 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 200MA 5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 500MA AXIAL datasheet.pdf
MARKING STRIP COIL PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf