TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W17-26BN
DTS20W17-26BN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W17-26BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
DTS20W17-26BN.pdf
Availability of DTS20W17-26BN
QUANTITY
DTS20W17-26BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W17-26BN
Internal Part NumberEIS-DTS20W17-26BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W17-26BN
Related LinksDTS20W, DTS20W17-26BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W17-26BN Details Description
Related parts for DTS20W17-26BN
IC REG BOOST PROG 0.75A 8SOIC datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1200V Y1-CU datasheet.pdf
TOOL INSERTION INDIVIDUAL PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 15A PPAK SO-8 datasheet.pdf
RESISTOR 100 OHM 100W 5% WW datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 800MA 250 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TIE HOLDER ADH 1X1" datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 1A WR LD datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf