Lumex, Inc. SSB-LXE100SRW
SSB-LXE100SRW picture photo
Mfg. Part Number
SSB-LXE100SRW
Manufacturer
Product Category
LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Brief Description
LED LTBAR 4WNDW 8CHP SUPRED DIFF
Datasheet Download
SSB-LXE100SRW.pdf
Availability of SSB-LXE100SRW
QUANTITY
SSB-LXE100SRW Order Process
Ship out your order
Specifications of SSB-LXE100SRW
Internal Part NumberEIS-SSB-LXE100SRW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLEDs
Benefits of Custom LED and LCD Technology
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyLEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Series-
PackagingBulk
ColorRed (x 8)
Wavelength - Peak660nm
ConfigurationBar - 4 Wide, DIP
Current30mA
Millicandela Rating40mcd
Viewing Angle160°
Lens TypeDiffused, White
Lens Style/SizeRectangle, 8.89mm x 3.81mm
Voltage Rating1.7V
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSB-LXE100SRW
Related LinksSSB-LX, SSB-LXE100SRW Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
SSB-LXE100SRW Details Description
Related parts for SSB-LXE100SRW
IDC CABLE- ASN26A/ AE26M / ASN26 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT MONO 3OUT 28-CDIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 0804 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 250 OHM TO236-3 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP 2.192V 16TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 0.1A CST3 datasheet.pdf