Yageo RT0805BRD07121RL
RT0805BRD07121RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07121RL
Brief Description
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07121RL.pdf
Availability of RT0805BRD07121RL
QUANTITY
RT0805BRD07121RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07121RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07121RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07121RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07121RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07121RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07121RL
IC VOLT DETECT 3.4V INV CMOS SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1.5A MINI PWR datasheet.pdf
IC RCVR PLL MULTI-CHIP 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 30MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CABLE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 54.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf