TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-22-55SW-6233
AFD50-22-55SW-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-22-55SW-6233
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
AFD50-22-55SW-6233.pdf
Availability of AFD50-22-55SW-6233
QUANTITY
AFD50-22-55SW-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-22-55SW-6233
Internal Part NumberEIS-AFD50-22-55SW-6233
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-22-55SW-6233
Related LinksAFD50-22-, AFD50-22-55SW-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-22-55SW-6233 Details Description
Related parts for AFD50-22-55SW-6233
IDC CABLE - MKR34K/MC34G/MPD34K datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 56 OHM 10SIP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
IC DAS 18BIT 8CHANNEL 64-LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
MOD CBL 5FT REV STRAIGHT datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf