Infineon Technologies BSZ018NE2LS
BSZ018NE2LS picture photo
Mfg. Part Number
BSZ018NE2LS
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 25V 23A TSDSON-8
Datasheet Download
BSZ018NE2LS.pdf
Availability of BSZ018NE2LS
QUANTITY
BSZ018NE2LS Order Process
Ship out your order
Specifications of BSZ018NE2LS
Internal Part NumberEIS-BSZ018NE2LS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C23A (Ta), 40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.8 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs39nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2800pF @ 12V
Power - Max2.1W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerTDFN
Supplier Device PackagePG-TSDSON-8-FL (3.3x3.3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BSZ018NE2LS
Related LinksBSZ01, BSZ018NE2LS Datasheet, Infineon Technologies Distributor
BSZ018NE2LS Details Description
Related parts for BSZ018NE2LS
IC SYNC BUCK CTRLR REF 20HTSSOP datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.60mm pitch datasheet.pdf
FUSE 1100A 690V 3/110 AR UC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/2V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW ALF2 datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 5.00MM 16POS datasheet.pdf
HEAT SINK ALUM 4-PASS COLD PLATE datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
TV 6C 6#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
3 V to 5 V Single Supply, 200 kSPS 12-Bit Sampling ADCs IC datasheet.pdf