TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-19PN-6117-LC
AFD50-24-19PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-19PN-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN
Datasheet Download
AFD50-24-19PN-6117-LC.pdf
Availability of AFD50-24-19PN-6117-LC
QUANTITY
AFD50-24-19PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-19PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-19PN-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-19PN-6117-LC
AFD50-24-19PN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD50-24-19PN-6117-LC
DIAL SCALE 10 TURN CONCENTRIC datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 10V Y5V 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10-MSOP datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 40POS INLINE MALE datasheet.pdf