Honeywell Sensing and Productivity Solutions CPC100AFH
CPC100AFH picture photo
Mfg. Part Number
CPC100AFH
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
ABS SIG CONDITION UNAMP
Datasheet Download
CPC100AFH.pdf
Availability of CPC100AFH
QUANTITY
CPC100AFH Order Process
Ship out your order
Specifications of CPC100AFH
Internal Part NumberEIS-CPC100AFH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesCPC
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV (12V)
Accuracy±2%
Voltage - Supply3 V ~ 16 V
Port SizeMale - 0.15" (3.8mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesTemperature Compensated
Termination Style*
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPC100AFH
Related LinksCPC1, CPC100AFH Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
CPC100AFH Details Description
Related parts for CPC100AFH
CAP FILM 0.018UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MICRO 9C P 8" YEL NI datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf