TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-19PN-6140
AFD50-24-19PN-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-19PN-6140
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN
Datasheet Download
AFD50-24-19PN-6140.pdf
Availability of AFD50-24-19PN-6140
QUANTITY
AFD50-24-19PN-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-19PN-6140
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-19PN-6140
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-19PN-6140
Related LinksAFD50-24-, AFD50-24-19PN-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-24-19PN-6140 Details Description
Related parts for AFD50-24-19PN-6140
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
DISPLAY 570NM GRN 1DIG 1 TH datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.98K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE PIN RA datasheet.pdf