TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-19SN-6117
AFD50-24-19SN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-19SN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
AFD50-24-19SN-6117.pdf
Availability of AFD50-24-19SN-6117
QUANTITY
AFD50-24-19SN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-19SN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-19SN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-19SN-6117
Related LinksAFD50-24-, AFD50-24-19SN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-24-19SN-6117 Details Description
Related parts for AFD50-24-19SN-6117
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BALUN CERAMIC CHIP WIFI 5400MHZ datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SSOP datasheet.pdf
ADAPTER FLUSH MOUNT FOR H3CR datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 28.96MM datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT23 datasheet.pdf