TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-19SN-6117
AFD50-24-19SN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-19SN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
AFD50-24-19SN-6117.pdf
Availability of AFD50-24-19SN-6117
QUANTITY
AFD50-24-19SN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-19SN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-19SN-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-19SN-6117
Related LinksAFD50-24-, AFD50-24-19SN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-24-19SN-6117 Details Description
Related parts for AFD50-24-19SN-6117
RES ARRAY 13 RES 150K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 4POS GRAY datasheet.pdf