TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-61PY-6117
AFD50-24-61PY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-61PY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD50-24-61PY-6117.pdf
Availability of AFD50-24-61PY-6117
QUANTITY
AFD50-24-61PY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-61PY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-61PY-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-61PY-6117
Related LinksAFD50-24-, AFD50-24-61PY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-24-61PY-6117 Details Description
Related parts for AFD50-24-61PY-6117
FIXED IND 56UH 1.48A 180 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN SPRING 38POS SNGL .390 SMD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 96.25 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RIGHT ANGLE LEAD SHORT 4/PC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf