TE Connectivity Deutsch Connectors AFD50-24-61SY
AFD50-24-61SY picture photo
Mfg. Part Number
AFD50-24-61SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
AFD50-24-61SY.pdf
Availability of AFD50-24-61SY
QUANTITY
AFD50-24-61SY Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD50-24-61SY
Internal Part NumberEIS-AFD50-24-61SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD50-24-61SY
Related LinksAFD50-, AFD50-24-61SY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD50-24-61SY Details Description
Related parts for AFD50-24-61SY
CAP FILM 0.018UF 1% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 4.7K 5% 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
Connector Header 54 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf