TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-12-10PN-6139
AFD51-12-10PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-12-10PN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS PIN
Datasheet Download
AFD51-12-10PN-6139.pdf
Availability of AFD51-12-10PN-6139
QUANTITY
AFD51-12-10PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-12-10PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD51-12-10PN-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-12-10PN-6139
Related LinksAFD51-12-, AFD51-12-10PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-12-10PN-6139 Details Description
Related parts for AFD51-12-10PN-6139
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 48VOUT 100W datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD 4 PORT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1.5A DO214AC datasheet.pdf
24-bit, 192kHz 8-Channel Codec IC datasheet.pdf