TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-12PN-6117-LC
AFD51-14-12PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-12PN-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
AFD51-14-12PN-6117-LC.pdf
Availability of AFD51-14-12PN-6117-LC
QUANTITY
AFD51-14-12PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-12PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-12PN-6117-LC
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-12PN-6117-LC
AFD51-14-12PN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD51-14-12PN-6117-LC
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 1.053A 110 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
FEED-THROUGH MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
IC MULTISOURCE CONTROLLER QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A SMD GOLD datasheet.pdf
RES 5 OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf