TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-18PN-6139
AFD51-14-18PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-18PN-6139
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
AFD51-14-18PN-6139.pdf
Availability of AFD51-14-18PN-6139
QUANTITY
AFD51-14-18PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-18PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-18PN-6139
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-18PN-6139
Related LinksAFD51-14-, AFD51-14-18PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-14-18PN-6139 Details Description
Related parts for AFD51-14-18PN-6139
CAP FILM 470PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 75MHZ 16SO datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS M R/ A ASSY datasheet.pdf