TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-14-18PY-6117-LC
AFD51-14-18PY-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-14-18PY-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
AFD51-14-18PY-6117-LC.pdf
Availability of AFD51-14-18PY-6117-LC
QUANTITY
AFD51-14-18PY-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-14-18PY-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD51-14-18PY-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-14-18PY-6117-LC
AFD51-14-18PY-6117-LC Details Description
Related parts for AFD51-14-18PY-6117-LC
FIXED IND 150UH 1.3A 445.2 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 16pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.5GHZ 1295FCBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO-214AA datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
MOD REG 60V 4A STEP-DOWN 113BGA datasheet.pdf