TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-16-23SN-6117-LC
AFD51-16-23SN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-16-23SN-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 23POS SKT
Datasheet Download
AFD51-16-23SN-6117-LC.pdf
Availability of AFD51-16-23SN-6117-LC
QUANTITY
AFD51-16-23SN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-16-23SN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD51-16-23SN-6117-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (22)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-16-23SN-6117-LC
AFD51-16-23SN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD51-16-23SN-6117-LC
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf
RES SMD 8.45M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 2.83"L X 2.08"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
G-375-38 STOCK BAG OF 20 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 250K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf