TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-16-23SN-6233
AFD51-16-23SN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-16-23SN-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 23POS SKT
Datasheet Download
AFD51-16-23SN-6233.pdf
Availability of AFD51-16-23SN-6233
QUANTITY
AFD51-16-23SN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-16-23SN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD51-16-23SN-6233
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (22)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-16-23SN-6233
Related LinksAFD51-16-, AFD51-16-23SN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-16-23SN-6233 Details Description
Related parts for AFD51-16-23SN-6233
RES 150K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 5A DO214AB datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS .100" T/H DUAL datasheet.pdf
CAP ALUM 440UF 165V QC TERM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 30MA 60 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 12A SO8FL datasheet.pdf