TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-16-23SX-6141
AFD51-16-23SX-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-16-23SX-6141
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 23POS SKT
Datasheet Download
AFD51-16-23SX-6141.pdf
Availability of AFD51-16-23SX-6141
QUANTITY
AFD51-16-23SX-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-16-23SX-6141
Internal Part NumberEIS-AFD51-16-23SX-6141
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (22)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-16-23SX-6141
Related LinksAFD51-16-, AFD51-16-23SX-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-16-23SX-6141 Details Description
Related parts for AFD51-16-23SX-6141
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 6A LS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 1.05 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN N PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V SMBFLAT datasheet.pdf
BACKPLANE 5 SLOT CPU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 2A SOT-89 datasheet.pdf