TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-16-26PN-6117
AFD51-16-26PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-16-26PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD51-16-26PN-6117.pdf
Availability of AFD51-16-26PN-6117
QUANTITY
AFD51-16-26PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-16-26PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-16-26PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-16-26PN-6117
Related LinksAFD51-16-, AFD51-16-26PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-16-26PN-6117 Details Description
Related parts for AFD51-16-26PN-6117
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSABLE LATCH 16SSOP datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.3A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT23-5 datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 100 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 460KBPS 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 580 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DSUB 50 F SOD D FLOA G30 ZIN datasheet.pdf