TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-16-26PN-6139
AFD51-16-26PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-16-26PN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
AFD51-16-26PN-6139.pdf
Availability of AFD51-16-26PN-6139
QUANTITY
AFD51-16-26PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-16-26PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD51-16-26PN-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-16-26PN-6139
Related LinksAFD51-16-, AFD51-16-26PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-16-26PN-6139 Details Description
Related parts for AFD51-16-26PN-6139
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 15NS 28DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
GRAPH DISP 240X64 WHT/GRY WD VLT datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
COUPLER RJ45 IP67 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT datasheet.pdf