TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-16-26PN-6139
AFD51-16-26PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-16-26PN-6139
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
AFD51-16-26PN-6139.pdf
Availability of AFD51-16-26PN-6139
QUANTITY
AFD51-16-26PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-16-26PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD51-16-26PN-6139
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-16-26PN-6139
Related LinksAFD51-16-, AFD51-16-26PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-16-26PN-6139 Details Description
Related parts for AFD51-16-26PN-6139
TERM EDGE TWIN LF 20-24AWG CRIMP datasheet.pdf
BOARD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO251 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf