TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-16PZ-6141
AFD51-20-16PZ-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-16PZ-6141
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
AFD51-20-16PZ-6141.pdf
Availability of AFD51-20-16PZ-6141
QUANTITY
AFD51-20-16PZ-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-16PZ-6141
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-16PZ-6141
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-16PZ-6141
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-16PZ-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-16PZ-6141 Details Description
Related parts for AFD51-20-16PZ-6141
CONN SPLICE WIRE 400MCM 22.5MM datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 4 PG36 BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 250MA 1.4 OHM datasheet.pdf