TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-39PW-6117
AFD51-20-39PW-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-39PW-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD51-20-39PW-6117.pdf
Availability of AFD51-20-39PW-6117
QUANTITY
AFD51-20-39PW-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-39PW-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-39PW-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-39PW-6117
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-39PW-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-39PW-6117 Details Description
Related parts for AFD51-20-39PW-6117
CONN TERM BLOCK EN LD 230VAC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
WEB PANEL TFT DISPLAY 9.0" datasheet.pdf
SHOCK RESIST 35MM FNO-5.6 LENS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
TV 32C 32#20 PIN RECP datasheet.pdf
LJT 100C 100#22D SKT RECP datasheet.pdf
INDUCTOR 17.7 X 17.2 X 7.0 68UH datasheet.pdf