TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-39PZ-6117
AFD51-20-39PZ-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-39PZ-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD51-20-39PZ-6117.pdf
Availability of AFD51-20-39PZ-6117
QUANTITY
AFD51-20-39PZ-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-39PZ-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-39PZ-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-39PZ-6117
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-39PZ-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-39PZ-6117 Details Description
Related parts for AFD51-20-39PZ-6117
FIXED IND 1MH 1.3A 801 MOHM TH datasheet.pdf
IC CODEC 4IN 8OUT 192KHZ 64-LQFP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.48UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf