TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-41SN-6117
AFD51-20-41SN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-41SN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD51-20-41SN-6117.pdf
Availability of AFD51-20-41SN-6117
QUANTITY
AFD51-20-41SN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-41SN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-41SN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-41SN-6117
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-41SN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-41SN-6117 Details Description
Related parts for AFD51-20-41SN-6117
CONN HEADER RT/A 15POS .100 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 8A IPAK datasheet.pdf
FUSE 1000A 1000V 3TN/110 AR UR datasheet.pdf