TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-41SX-6141
AFD51-20-41SX-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-41SX-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
AFD51-20-41SX-6141.pdf
Availability of AFD51-20-41SX-6141
QUANTITY
AFD51-20-41SX-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-41SX-6141
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-41SX-6141
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-41SX-6141
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-41SX-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-41SX-6141 Details Description
Related parts for AFD51-20-41SX-6141
RES SMD 115K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 37 50/CD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 3.81MM PCB datasheet.pdf
IC 4-BIT BUS SW 2-PORT 14-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 100W datasheet.pdf