TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-22-41PN-6117
AFD51-22-41PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-22-41PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD51-22-41PN-6117.pdf
Availability of AFD51-22-41PN-6117
QUANTITY
AFD51-22-41PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-22-41PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-22-41PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-22-41PN-6117
Related LinksAFD51-22-, AFD51-22-41PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-22-41PN-6117 Details Description
Related parts for AFD51-22-41PN-6117
TVS DIODE 90VWM 153.3VC SMA datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ARRAY MALE 200POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf
RES 301 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.50MM R/A datasheet.pdf