TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-22-41PX-6139
AFD51-22-41PX-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-22-41PX-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
AFD51-22-41PX-6139.pdf
Availability of AFD51-22-41PX-6139
QUANTITY
AFD51-22-41PX-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-22-41PX-6139
Internal Part NumberEIS-AFD51-22-41PX-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-22-41PX-6139
Related LinksAFD51-22-, AFD51-22-41PX-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-22-41PX-6139 Details Description
Related parts for AFD51-22-41PX-6139
TVS DIODE 5VWM 9.4VC AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 230MW SC59 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 30V datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 136A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC LCD CTLR/DRIVER UNCASED datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 18POS 1MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf