TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-22-55PX-6140
AFD51-22-55PX-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-22-55PX-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS PIN
Datasheet Download
AFD51-22-55PX-6140.pdf
Availability of AFD51-22-55PX-6140
QUANTITY
AFD51-22-55PX-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-22-55PX-6140
Internal Part NumberEIS-AFD51-22-55PX-6140
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-22-55PX-6140
Related LinksAFD51-22-, AFD51-22-55PX-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-22-55PX-6140 Details Description
Related parts for AFD51-22-55PX-6140
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1611 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR MGMT I.MX6 56QFN datasheet.pdf
RES 26.15K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V AXIAL datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.024UF RADIAL datasheet.pdf