KEMET C2225C153J5GACTU
C2225C153J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C2225C153J5GACTU
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V NP0 2225
Datasheet Download
C2225C153J5GACTU.pdf
Availability of C2225C153J5GACTU
QUANTITY
C2225C153J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C2225C153J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C2225C153J5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.221" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2225C153J5GACTU
Related LinksC2225C15, C2225C153J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C2225C153J5GACTU Details Description
Related parts for C2225C153J5GACTU
CONN JACK TIP INSUL DELUXE RED datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2924 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 225MHZ 8MSOP datasheet.pdf