TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-22-55SW-6141
AFD51-22-55SW-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-22-55SW-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
AFD51-22-55SW-6141.pdf
Availability of AFD51-22-55SW-6141
QUANTITY
AFD51-22-55SW-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-22-55SW-6141
Internal Part NumberEIS-AFD51-22-55SW-6141
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-22-55SW-6141
Related LinksAFD51-22-, AFD51-22-55SW-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-22-55SW-6141 Details Description
Related parts for AFD51-22-55SW-6141
MOD PWR INLET COMPACT FILTER 6A datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 3A SCREW TERM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 695MA 200 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 250MA 720 MOHM datasheet.pdf
BLADE KNIFE STANDARD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 12POS datasheet.pdf