TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-24-19SN-6117-LC
AFD51-24-19SN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-24-19SN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
AFD51-24-19SN-6117-LC.pdf
Availability of AFD51-24-19SN-6117-LC
QUANTITY
AFD51-24-19SN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-24-19SN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD51-24-19SN-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-24-19SN-6117-LC
AFD51-24-19SN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD51-24-19SN-6117-LC
CONN HEADER 3POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A SOT23 datasheet.pdf
IC DUAL NONRETRIG MULTVIB 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 20MA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16TQFN datasheet.pdf
IC EMI FILTER 6LINE ESD 12DFN datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf