TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-24-31PN-6233
AFD51-24-31PN-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-24-31PN-6233
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 31POS PIN
Datasheet Download
AFD51-24-31PN-6233.pdf
Availability of AFD51-24-31PN-6233
QUANTITY
AFD51-24-31PN-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-24-31PN-6233
Internal Part NumberEIS-AFD51-24-31PN-6233
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-24-31PN-6233
Related LinksAFD51-24-, AFD51-24-31PN-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-24-31PN-6233 Details Description
Related parts for AFD51-24-31PN-6233
CONN HEADER 2MM DUAL STR 42POS datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 4SIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
SIREN 48-120VAC 2.9KHZ PANEL MOU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MOX RCPT CONT 1 5 SN 0 6-1 0MM datasheet.pdf